"> Neden Kitap Okumalıyız?  Kitap Okumanın Yararları | Kitapalver.com
Neden Kitap Okumalıyız?

Neden Kitap Okumalıyız?

  • 452 Views
  • |

 Neden Kitap Okumalıyız?

Hayatta başarılı olabilmenin yolu birçok konuda yeterli bilgilere sahip olmaktan geçmektedir. Bunun temel şartı da çok okumaktır. Ne kadar çok okursanız o kadar geniş bilgilere sahip olursunuz. Ne yazık ki toplum olarak bunun farkında olsak da iş kitap okumaya gelince oldukça fakiriz. Ülkemizde kitap okuyanların sayısı neredeyse binde bir oranlarında ve yok denecek kadar azdır. Kitap okumanın faydalarını saymaya kalsak aslında saymakla bitiremeyiz. Bunu ancak düzenli kitap okuyarak anlayabiliriz. Kitap okumanın önemini anlamak için okumak kadar kitabı da tanımak gerekir. Bir başkaları kitap okuyor desin diye değil de, önce kitabı tanıyıp ardından içten gelerek ve severek okumak gerekir. Zaten kitap okumayı alışkanlık haline getiren bir birey, kitabı okudukça sevecek ve faydasını görecektir. Hep birlikte kitap okumanın yararlarına bakarak, neden kitap okumanız gerektiğinin kanaatine varabilirsiniz.

 Kitap Okumanın Yararları

Çok gezen mi çok bilir çok okuyan mı? Bu konu çok tartışılmış ve kesin bir sonucuna varılmamış olsa da, elbette çok okuyan daha çok bilir. Ne kadar çok okursanız ufkunuz o kadar genişler ve derin bilgilere sahip olursunuz. Çok kitap okuyan bir kişinin hayal dünyası geniştir ve her konu hakkında kolayca fikir yürütebilir. Kelime hazinenizin zengin olması için kitap okumak temel şarttır. Her okuduğunuz kitaptan yeni bir şey öğreneceğiniz için okumak size hep yeni ve farklı şeyler kazandırır.

Kitap Okumak Kendinizle Baş Başa Kalmanızı ve Kendinizi İyi Tanımanızı Sağlar

 İnsan kendisini en iyi kitap okurken tanır. Çünkü eksikliklerini okuduğu her bir cümlede bulur. Hangi alanlarda yeteneğinin olup olmadığın fark eder. Böylece çalışmalarını eksik alana yönelterek adım adım başarıya doğru gider.  Kitap okumak demek, beyne egzersiz yaptırmak demektir. Okudukça insanın zekâsı yükselir, Türkçesi güzelleşir ve kalemi kuvvetli olur. Bunları yanı sıra kitap okumanın yaralarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dünya hayatı hakkında geniş ve derin bilgilere sahip olur.
  • Hayattan beklentilerinizi kitap okuyarak çözebilirsiniz.
  • Düşünme kapasiteniz artacağı için unutkanlık bilinç kaybı, vs. gibi yaşlılık hastalıklarına yakalanmazsınız.
  • Ruh sağlığınız düzelmesi ya da bozulmaması için de bol bol kitap okumanız gerekmektedir.
  • Özellikle çocukları zararlı ve kötü alışkanlıklarda uzaklaştırma ve onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ebeveynlerde bol bol kitap okumalıdır.
  • Ne kadar çok kitap okursanız toplum olarak birbirinizi daha iyi anlayacak ve toplumsal sorunlarda tamamen ortadan kalkacaktır.

Görüldüğü gibi kitap okumanın faydalarını saymaya kalsak gerçekten de saymakla bitiremiyoruz. Peki, kitap okumalıyız, ama hangi kitapları okumalıyız.

 Hangi Kitapları Okumalıyız

Kitap okumak kadar okuyacağınız kitabında size uygun olması çok önemlidir. Bu yüzden kitap okurken seçici olmalı ve yaşınıza uygun kitaplar okumalısınız. Bu konu hakkında büyükleriniz ya da bu alanda tecrübesi olan kişilerden tavsiyeler alabilirsiniz. Okuyacağınız kitaplar size doğruluk, dürüstlük ve güzellik duygu veren yeni bilgi ve deneyimler edinmenizi sağlayan kitaplar olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X