"> Kitap Okumanın Hayatımıza Önemi - Kitap okumanın faydaları | Kitapalver
Kitap Okumanın Hayatımıza Önemi

Kitap Okumanın Hayatımıza Önemi

  • 273 Views
  • |

Kitap Okumanın Hayatımıza Önemi

Okumak bir insanın hayatı içerisinde gerek kendini geliştirme gerekse öğrenme, bilgi edinme yoludur. Ne kadar okuma alışkanlığı o kadar gelişmişlik demektir. Okuyarak geçirilen zaman her insanın önce kendisi için sonra evlatları için sonra da yaşadığı ülke için önem taşıyan bir alışkanlıktır. Kitap okuyan bir kişinin kendini olan güveninde artışlar başlar. Ufku genişler, görüş açılarında farklılıklar başlar, konuyu irdeleme, inceleme adına yetenekleri doğmaya başlar. Ayrıca okuyan kişide zengin kelime dağarcığı oluştuğundan artık etkileyici konuşmalar yapmaya başlar ve bu dikkat çekici hale gelir. Otomatikman insan ilişkilerinde güçlenme başlar, sosyal hayat içerisinde farklı bir statü kazanır.

Kitap Okuyarak Edindiğimiz Kazanımlar

Bir insan kitap okuyarak zekasını güçlendirir, bilgi dağarcığı genişler, düşünme potansiyelinde artışlar olur, kendini anlatabilecek yeteneklere sahip olur, bakış açısında çok daha genişlik ortaya çıkar. Gelişen ve kazanılan bu artılarla birlikte insanın kazanımları da aynı ölçüde yükselişe geçer.

Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları 

Kitap okumanın sonsuz bir faydası vardır, çünkü okumak her birey için farklı bir kazanım farklı bir bakış açısı oluşması demektir. Bilimsel faydalar denildiğinde kişide uykusuzluk problemi varsa okuyan kişilerde bu sorunun azaldığına dair bilimsel çalışmalar vardır. Kitap adeta kişi için bir ilaç vazifesi görmektedir.

Stres Ve Okuma Alışkanlığı 

Stres günümüzün birincil sorunudur. Gün içerisinde birçok nedenden ve kişiden ötürü stres yaşanır ve yaşanan stresle birlikte kişinin ruh durumu olumsuz etkilenir. Bilinen bir gerçek vardır ki birçok hastalığın sebebi strestir. Stresli ve gergin ortamlarda kitap okumak kişideki var olan gerilimi azaltmaktadır. Böylelikle hem okuma alışkanlığı kazanımı hem de ruh durumunu aynı derecede tutma kazanımı aynı terazide tutabilmek başarısı elde edilir.

Günümüzde teknoloji çağında olmamız ve sosyal medya bağımlılığı kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkileyen bir faktördür. Bir kitaptan birkaç sayfa okumak yerine internette amaçsızca sosyal medyada gezinmek daha çok tercih edilmektedir. Oysa kitap okunurken beynin gelişmesi yönünde öylesine faydalar vardır ki, bunu tatmak için öncelikle o anı yaratmak gerekir. Bir kitapla an paylaşmak sayesinde düşüncelerimizde bir gelişme kaydedilir, o günün stresi azalır, bilgi dağarcığında artışlar dikkat çekici hale gelir, beraberinde konuşma yeteneği artar. Bir insan için genel kültürün artması son derece önemli bir durumdur bunu kazanabilmek için bir cilt kitapla olan yakınlık yeterlidir.

  • Kitap okuyan kişi hayatındaki sorunları çok daha kolay yoldan çözmeyi başarır.
  • Kitap okuyan kişi beyninin çalışması ile birlikte vücudundaki olumsuz etkilerden sıyrılmayı başarır.
  • Kitap okuyan bir kişi hem çok iyi dinleyici hem de dinletici olur. Kelime dağarcığı son derece genişler.
  • Kitap okuyan bir kişi açık fikirli olunmasında katkı sağlar.

İnsan yaşamı boyunca hatalar ve doğrularla bir zaman dilimi geçirir. Önemli olan yapılan hatalardan ders almak yapılan doğrulardan da onurlanmaktır. Hataların tekrar yapılmaması için başarılı olmak gerekir, başarılı olmak için de bilgili ve tecrübe sahibi olmak gereklidir. Bunun yolu da okumaktan geçer. Okuma alışkanlığı bir insana manevi zenginlik katar, kazanılan itibar insandan asla yok olmayan bir farklılıktır. Her gün birkaç sayfa okumak bile gerek sosyal hayatta gerekse özel hayatta her anda her yerde bir adım önde olmak demektir.

Kitap okumanın en önemli faydası ise insanın kendini tanıma özgürlüğünü kazanmasıdır. Bu kazanım kişiye hayatı boyunca artılar kazandıracaktır. Okuyan insan her zaman kazanır, her zaman başarılı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X