"> Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları | kitapalver.com
Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

  • 242674 Views
  • |

Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Günümüzde internet ve sanal ortamların artması, telefonla geçirilen zamanın artması ile beraber kitap okuma ile sağlanacak olan faydalar da ikinci planda kalmaktadır. Kitap okumanın insanı ruhsal ve zihinsel olarak etkilediği, kitap okumanın insanlar için olan faydaları bilimsel veriler ile kanıtlanmış bir gerçektir. Bu yüzden kitap okuma bir alışkanlık haline getirilmeli ve hayatımızın her alanına yansımalıdır. Kitap okumanın faydalarından yararlanabilmek içinde çocuklara kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren aşılanmalıdır. Bunu sağlamak için ise işe kendiniz kitap okuyarak başlayabilirsiniz. Çünkü kitap okumak bulaşıcıdır. Bu yüzden çocuklarınızı bebeklik döneminden itibaren kitaplar ile buluşturmalı, onlara dokunmalarına, hissetmelerine izin vermelisiniz. Daha sonraki dönemlerde ise çocuğunuzun sizi görebileceği ortamlarda kitap okuyarak çocuğunuza örnek olmalı ve bu davranışınızı çocuğunuza bu yolla bulaştırmalısınız.

Kitap Okumanın En Bilinen Faydaları

Kitap okumanın saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunmaktadır. Bunlar arasından bazıları ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış olan bazı faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalar neticesinde kitap okumanın sinirlere iyi geldiği ispatlanmıştır. Stresi yenmenin en etkili yolunun kitap okumak olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Bilimsel verilerin neticesinde kitap okumanın anlama kabiliyetini artırdığı anlaşılmıştır.
  • Kitap okumak zihni sürekli olarak aktif bir halde tuttuğu için, zihnin daha keskin olmasını sağlamakta ve aynı zamanda hafıza kaybı gibi sorunların yaşanmasını önlemektedir.
  • Yurt içinde ve yurt dışında üniversitelerin yapmış olduğu araştırmalara göre kitap okumak Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu olduğu ispatlanmıştır.
  •  Kitap okumak zihni dinlendirdiği ve stresi azalttığı için daha kaliteli uyku uyumanızı sağlamaktadır. Bu veriler bilimsel olarak da çeşitli araştırmalar ile ispatlanmış gerçeklerdir.

Kitap Okumanın Basit Ama Etkili Faydaları

Kitap okumak her insanın hayatına yerleştirmesi gereken bir davranış olmalıdır. Kitap okumak analitik düşünmeyi sağladığı gibi aynı zamanda konsantrasyonu da artırmaktadır. Bu ve bunun gibi bazı faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Konsantrasyon ve odaklanma sorunu yaşayan kişiler veya çocuklara kitap okuma programı uygulandığında kişilerde iyileşme sağlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda kitap okumanın insanı pozitif anlamda etkilediği ve çevresi tarafından ilgi ve beğeni ile karşılandığı kanıtlanmıştır. Kitap okumak aynı zamanda yeni bilgilerin oluşmasına zemin hazırladığı gibi hafızayı güçlendiren de bir özelliğe sahiptir. Araştırmalara göre kitap okumanın karakter yapısına da etki ettiği kanıtlanmıştır. Karakterinizin kitaplarla daha anlamlı ve pozitif şekillenmesi tamamen sizin elinizdedir. Daha yaratıcı bir insana dönüşmenizi de sağlayacak olan kitap okumanın bu faydalarından yararlanmak için kitap okumayı bir yaşam tarzı haline getirmek gerekmektedir. Mutlaka her gün en azından birkaç sayfa okumayı, su içmek, yemek, yemek gibi alışkanlık haline getirerek kitap okumanın bu ve bunun gibi pek çok faydasından sizlerde yararlanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X