"> Çapraz Okuma Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır? | Kitapalver.com
Çapraz Okuma Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Çapraz Okuma Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

  • 1903 Views
  • |

Çapraz Okuma Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

  Çapraz okuma yöntemi; bir bilgiyi bir kaynaktan değil çeşitli birkaç kaynaktan edinmek ve araştırmaktır. Güvenilir kaynaklardan ve birkaç farklı kaynaktan edinilen bilgiler tek kaynaktan edinilen bilgilere göre daha doğru olmaktadır. Günümüzde herhangi bir soru veya sorun ile ilgili çeşitli yorumlar yapılmakta ve bazen doğru bilginin aksi savunularak insanlara sunulmaktadır. Bu yüzden araştırdığınız ve öğrenmek istediğiniz bilginin doğruluğundan emin olmak için tek kaynaktan yararlanmak yerine araştırmacı olmalı ve birkaç kaynaktan birden yararlanılmalıdır.

Çapraz okuma yönteminin bir diğer açıklaması ise şu şekildedir; kitap okurken okuduğumuz kelimeleri bir bütün olarak beynimiz kaydeder. Daha sık ve hızlı okuyan kişiler daha kelimeyi görür görmez beyni uyarı verir ve bir bütün olarak algılar, okur. Hızlı göz hareket ettirme sayesinde ise çapraz okuma yöntemi ortaya çıkar ve daha hızlı şekilde okunma ve algılama sağlanır. Çapraz okuma sayesinde sadece bir kelimeye değil, 3,4 kelimeye birden odaklanarak anlayabilir, okuyabilirsiniz. Fotoğraf makinesine bastığınızda tek tuşla nasıl ki tüm alanı çekebiliyorsanız çapraz okuma sayesinde de aynı şekilde bir bakışla tek kelimeyi değil birden fazla kelimeyi okuyabilir, anlayabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için ise göz çalışmaları yapmalı, daha hızlı göz hareketleri yapmalısınız. Aynı zamanda kelimeye değil bütüne odaklanmalısınız.

Çapraz Okumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çapraz okuma tekniği sizin daha hızlı kitap okumanıza ve daha hızlı anlamlandırmanıza yardımcı olmaktadır. Çapraz okumayı başarabilmek için ise bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu püf noktaları ise şunlardır;

  • Okumaya istekli ve hazır olmalısınız. Eğer okumaya hazır değilseniz veya istekli değilseniz çapraz okuma konusunda başarı oranınız azalacaktır.
  • Ortamda bulunan diğer uyaranlar kaldırılmalı veya uzaklaştırılmalıdır.
  • Hızlı okuma yapabileceğinize inanmanız ve bu konuda kendinizi motive etmeniz gerekmektedir.
  • Metni kelime – kelime olarak değil bir bütün olarak görmeye çalışmalı özellikle de aşağıdan yukarıya odaklanmalısınız. Bu çapraz okumanın en kritik aşamasıdır. Buna odaklandığınızda zaten tüm sorunu aşmış olur ve çapraz okumaya odaklanarak, başarıya ulaşırsınız.
  • Çapraz okumada başarıya ulaşmak için bol bol kitap okumalı, gruplandırma yapmalı, içinizden değil dışınızdan okuyarak beyninizin kelimeleri daha kolay kaydetmesini sağlamalısınız.

Çapraz Okumanın Faydaları

Çapraz okuma yöntemi sayesinde daha çabuk anlar ve daha hızlı, daha çok okursunuz. Özellikle de kpss gibi zorlu sınavlara hazırlananlar ve zamana karşı yarış içinde olanlar çapraz okuma sayesinde zaman kazanarak başarı elde edilirler. Çapraz okuma hem hızlı okumanızı hem de daha hızlı anlamanızı sağladığı için kitap okumak daha zevkli hale gelmektedir. Bir kitabı bir haftada bitirmek yerine bir iki günde bitirmek size keyif verecektir. Ancak çapraz okuma konusunda istediğiniz başarıya ulaşabilmeniz için öncelikle gerekli olan püf noktalarına dikkat etmeli ve şartları yerine getirmelisiniz. Hazır olmama durumunda bu okuma türünde başarılı olmanız pek de mümkün değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X