"> Anlayarak Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir? | kitapalver.com
Anlayarak Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

Anlayarak Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

  • 725 Views
  • |

Anlayarak Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

Birçoğumuz hızlı kitap okumanın hiçbir anlam ifade etmediğini ve hızlı okuma ile bir şey anlayamayacağını zannetmektedirler. Hâlbuki hızlı kitap okumak yavaş ve tane tane tane okumaktan kat kat daha iyidir. Kitabı hızlı okuyan bir okur, dakikadan sıradan insanların okuduğu kelime sayısından 3 kat fazlasını okumakta ve okuduğunu daha iyi anlayıp kavrayabilmektedir. Hızlı kitap okuma konusunda insanları yanıltan algı vardır ve bu algıya göre insanlar hızlı okudukları kitaptan bir şey anlamadıklarını düşünmektedirler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir ve günümüzde kitabı daha da hızlı okumayabilmeniz için hızlı kitap okuma kursları bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde hem okuma hızınızı hem de anlama hızınızı artırabileceksiniz. Eğer bir kimse size kitabı hızlı okuduğunda bir şey anlamadığını iddia ediyorsa muhtemelen o kişi hızlı kitap okuma kursları ya da hızlı kitap okuma teknikleri hakkında ya yeterli bilgiye sahip değildir, ya da bu konu hakkında hiçbir şey bilmiyordur.

 Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

Kitabı normalden kat kat hızlı okumak ve anlamak istiyorsanız, hızlı kitap okuma kurslarına giderek bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz Bu kurslarda uygulayacağınız hızlı kitap okuma teknikleri sayesinde hem okuma hızınızı hem de öğrenme hızınızı görece artıracaksınız. Hedefinize ulaşmak için uzun zamana ihtiyacınız yoktur. Sadece hızlı kitap okuma teknikleri ile disiplinli bir çalışma yaparak, kısa zamanda normalden daha da hızlı okuyabileceksiniz Anlayarak hızlı kitap okuma teknikleri kısaca şöyledir:

1.Parçayı değil, bütünü görme tekniği

  1. Gözleriniz ile hızlı bir şekilde parçayı okuyabilme göz gezdirme ya da iz taşı koyma tekniği
  2. Eleştirisel okuma tekniği ile hızlı okuma
  3. Gözünüzü okuduğunuz metinlere çarpmaması için okuduklarınızı kapatma tekniği

5 Hızlı okumayı öğrenmenin temel şartı kişinin kendin olan güven duygusunun yüksek olması gerekmektedir.

  1. Metni dudaklarınız ile değil de, gözleriniz ile okuyun

 Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Faydaları Nelerdir?

Hızlı kitap okumanın ve anlamın en önemli faydası dikkatinizin dağılmasını engellemekte ve konuya odaklanmanızda % 100 başarı etki etmektedir.   Kitabı hızlı okuyabildiğiniz kadar anlama hızınız da kat kat artacaktır. Okuma ve anlama hızınız normalden 3 kat daha fazla olacağı için, eğer öğrenciyseniz sınavlara bile daha az çalışıp daha çok öğreneceksiniz.  Hızlı kitap okumanın gözleriniz açısından da büyük yararı olacaktır. Çünkü hızlı okuyacağınız için görme yetinizde gelişecek ve daha fazla şey görmeye başlayacaksınız.  Bunların dışında okuduğunuzu anlamama bir metni tekrar okuma,   dudakla okuma ya da sesli okuma gibi gereksiz alışkanlıklarınızda kurtulacak ve kısa zamanda daha çok kitap okuyabileceksiniz. Zihniniz gelişecek ve hızlı düşünerek, bir konu hakkında hızlı fikir yürütebileceksiniz.  Okuma hızınız kelimelere göre değil, metinlere göre ayarlayabilirsiniz. Her şeyden önemlisi de kariyerinizde ve derslerinizde çok daha başarılı olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X